Zasnova in načrtovanje

Celovito in strokovno definiranje ciljev, pogojev, faz in aktivnosti za večjo učinkovitost in maksimalen izkoristek vložka v projekt

Projekte obnove, predelave ali restavriranja v izvirno stanje zgodovinskih orgel je treba pred dejansko izvedbo skrbno in premišljeno načrtovati. Takšni projekti namreč potrebujejo jasne smernice in usklajevanje vseh sodelujočih glede ciljev, pristopov, mejnikov, materialnih in finančnih virov ter drugih elementov projekta.

Niti dvoje orgel si niso enake, vsake potrebujejo svoj pristop in obravnavo. A tudi niti dva naročnika nista enaka, vsak ima svoje zahteve in pričakovanja. Stvari postanejo še bolj kompleksne, če vemo, da nihče ne ve vsega, ljudje pa se pogosto omejujemo z lastnim razumevanjem mogočega. Prav zato velik delež posegov v zgodovinske orgle ni niti ustrezno niti celostno opredeljen, saj skrbno načrtovanje zahteva sodelovanje vseh vpletenih – od lastnikov orgel do končnih izvajalcev posegov na orglah. Celovito in strokovno načrtovanje je ključnega pomena, da dosežemo optimalne rezultate in da orgle ohranijo svojo zgodovinsko in kulturno vrednost.

Pri Organistici pomagamo jasno opredeliti cilje in pogoje projekta ter razviti optimalen načrt projekta z vsemi ključnimi fazami in aktivnostmi. Zasnujemo projekt po meri, glede na potrebe, zmogljivosti, metodologijo in druge okoliščine sodelujočih pri projektu.

Kompleksne projekte razdelimo na več podprojektov in faz. Pri tem pomagamo definirati dejanja, s katerimi lahko nadzorujemo proces uresničevanja projekta od začetka do konca – od testiranj, prototipiranja do stalnega preverjanja, ali so (vmesni) rezultati skladni z načrti in pričakovanji.

Kakšne prednosti prinese premišljeno snovanje in načrtovanje posegov v orgle:

  • minimiziranje tveganj izvedbe projekta
  • natančno opredelitev in optimizacijo stroškov projekta
  • jasno opredeljene zadolžitve v izogib zamudam in napakam v komunikaciji

Vsak poseg v zgodovinske orgle zahteva strokovno znanje, izkušnje in razumevanje etičnih smernic varstva kulturne dediščine. S pravilnim načrtovanjem se zagotavlja spoštovanje in ohranjanje dediščine teh glasbenih instrumentov.