Načrt obnove Goršičevih orgel v cerkvi sv. Mihaela v Mengšu

Organistica se je odzvala povabilu mengeškega župnijskega odbora za orgle in pristopila k sodelovanju pri načrtovanju obnove Goršičevih orgel v cerkvi sv. Mihaela v Mengšu (Op. 54, 1890).

Predvidena je celovita obnova orgel, katere osnovni cilj naj bo ohranitev obstoječega – izvirnega stanja, z obnovitvenimi deli pa se doseže brezhibno delovanje in popolnejša zvočna podoba inštrumenta ter hkrati podaljša življenjska doba orgel.

Junija 2023 je Orglarstvo Močnik v cerkvi razdrlo orgle do najmanjših delov in jih odpeljalo v svojo delavnico, kjer jih bodo očistil in obnovili, zaščitili proti škodljivcem, sanirali razpoke, po potrebi poravnali in zalotali kovinske piščali, vse neuporabne in dotrajane dele pa izdelali po enakih merah in iz enakih materialov, kot so izvirni. Po končani obnovi bodo orgle takšne, kot so leta 1890 izšle iz rok mojstra Goršiča.

Razstavljen igralnik orgel v cerkvi sv. Mihaela v Mengšu (Franc Goršič, Op. 54, 1890)
Foto: Uroš Urbanija

Predviden obseg obnove

Piščali

V mengeških orglah so ohranjene izvirne Goršičeve piščali. Od skupno 1176 piščali je 869 kovinskih iz kositra in 307 lesenih, pretežno iz smrekovega lesa.

Vse piščali je treba razstaviti iz omare, jih temeljito očistiti in obnoviti po ustaljenih postopkih. Kovinske piščali je treba poravnati, utrditi noge, ki so se zaradi teže sesedle, ter na manjših piščalih spajkati robove, ki so bili poškodovani pri uglaševanju.

Lesene piščali so videti črvojedne, posebej večje pa so precej razpokane zaradi sušenja. Ponekod je popustilo tudi lepilo na spojih. Nekatere lesene piščali imajo zaradi kasnejših posegov višje izreze na ustju. V primeru, da jih ob obnovi ne bo mogoče ustrezno zvočno umestiti, bo potrebna izdelava novih piščali z izvirnimi višinami izrezov (npr. izrazit primer je Gedeckt 8′ iz I. manuala).

Poleg saniranja razpok in lepljenja je na vseh piščalih treba odviti predložke, jih očistiti, izenačiti reže in mehansko očistiti zarjavele vijake. Na pokritih piščalih je treba obnoviti pokrove (modifikacija tesnjenja s filcom). Otrdelo usnje naj se zamenja z novim in pokrove na novo prilagodi. Piščali v pročelju se pri obnovi ročno ali strojno spolira do prvotnega sijaja.

Bordun 16’, Hohlflöte 8’ imata, sodeč po pregledu nožnih odprtin piščali, zmanjšan pretok zraka.

Principal 8’, Octav 4’ in Mixtur IV-V 2 2/3’ (vrsta I 2 2/3’ in vrsta II 2’) imajo, sodeč po pregledu nožnih odprtin piščali, povečan pretok zraka.

Nekatere kovinske piščali so bile ob preteklih posegih v orgle neustrezno zamenjane s piščalmi neustreznih mer (zamenjava s piščalmi brez uglaševalnega izreza, zamenjava koničnih piščali s cilindričnimi piščalmi in zamenjane piščali nimajo prave višine nog). Takšne piščali je treba zamenjati z ustreznimi replikami.

Stare piščali orgel v cerkvi sv. Mihaela v Mengšu (Franc Goršič, Op. 54, 1890)
Foto: Organistica

Intonacija

Vsi registri bodo ponovno intonirani in uglašeni, pri čemer je treba posebno pozornost posvetiti ohranitvi izvirnega značaja Goršičeve intonacije.

Sapnice

Orgle imajo pet sapnic. Eno sapnico glavnega manuala, eno sapnico drugega manuala in tri pedalne sapnice.

Vse sapnice je treba previdno odstraniti iz orgelske omare in jih v orglarski delavnici v celoti obnoviti. Po demontaži piščali naj se demontira in očistili piščalne deske. Piščalne deske je treba ustrezno utrditi in zaščititi proti lesnim zajedavcem. Prav tako je treba ustrezno sanirati razpoke in druge morebitne poškodbe na registrskih prekatih (kancelah). Tesnjenje na stožcih naj se po čiščenju posebej kontrolira in po potrebi tudi zamenja usnje. Očisti se navoje na žicah in vse stožčaste ventile na novo izravna.

Registrske kancele in spodnje strani piščalnih desk je treba preveriti ob demontaži, če so se slučajno zvile in jih je zato treba poravnati. Na registrskih kancelah so v predhodnih neustreznih posegih v orgle izvrtali izpustne izvrtine.

Ob demontaži sapnice in vetrnega kanala drugega manuala je potrebno preveriti, če je bil na tem mestu izvirno meh za dodaten register Salicional 8’ Pianissimo. V primeru, če to drži, je treba meh rekonstruirati in ga povezati z obstoječim mehaničnim potegom v omari in igralniku.

Ob obnovi je potrebno zagotoviti ustrezen dostop do piščalja drugega manuala.

Ob obnovi sapnic je treba posebno pozornost posvetiti nosilni konstrukciji sapnic. Le-ta je bila v preteklosti večkrat predelana. Posledično pa so sapnice povešene (izrazito sapnica I. manuala). Poves je najbolj izrazito viden na vzdolžnih spojih registrskih kancel, ki so vidno razširjeni. Seveda je ob obnovi potrebno registrske kancele vrniti v izvirno stanje.

Sapnice orgel v cerkvi sv. Mihaela v Mengšu (Franc Goršič, Op. 54, 1890)
Foto: Uroš Urbanija

Tonska traktura

Tonska traktura je občutljiva na klimatske spremembe in samo njena precizna regulacija zagotavlja primerno odzivnost. Celotno trakturo je treba pregledati in popraviti vse poškodovane dele ali jih ustrezno zamenjati z repliko. Posebno pozornost je treba nameniti lesenim kotnikom in drugim kotnim prenosom. Dolge potezne letvice, ki so vodene samo v vodilih, se (po presoji) dodatno “obesi”, da se izboljša odzivnost.

Pregledati je treba vse razdelilne deske in zamenjati tiste lesene nosilce osi (ležaje), ki so izrabljeni ali dotrajani. Vsi nadomestni deli se izdelajo kot kopije izvirnih.

Abstrakte med razdelilno desko in pedalno klaviaturo v igralniku se po potrebi zamenja z novimi, če so sedanje močno poškodovane in uničene. Na lesenih poteznih letvicah se po potrebi zamenja poškodovano in dotrajano žico. Navoje na žicah se očisti in zamenja lesene matice, če popuščajo. Celotno tonsko trakturo je treba na novo uravnati.

Registrska traktura

Vse zračne prekate, kjer so ventili za odpiranje/zapiranje registrov, je treba odpreti in na novo zatesniti. Na tesnilnih površinah registrskih ventilov je treba zamenjati trdo usnje z novim, mehkejšim, po potrebi tudi v več slojih. Celotna traktura, od igralnika do ventilov, naj bo na novo uravnana, pri tem pa je treba posebno pozornost nameniti sinhronemu delovanju zbiralnikov in zvez.

Registrski ventili so mehansko vodeni z jeklenimi žeblji. Le-ti so zarjaveli, posledično pa onemogočajo zapiranje registrskih ventilov. Pri demontaži je treba te žeblje zamenjati z novimi iz nerjavečega jekla.

Igralnik

Igralnik je izvorno postavljen pred orgle, tako da organist gleda proti oltarju. Manubriji so razvrščeni levo in desno od manualnih klaviatur. Zbiralniki se vključujejo s pomočjo nožnih stopalk.

Manualne klaviature: obsegajo 54 tonov, C-f3

Belo oblogo iz kosti na manualnih klaviaturah je treba očistiti, močno poškodovane obloge pa po predhodnem posvetu zamenjati z novimi. Na vseh tipkah se na utorih za vodenje zamenja izrabljeno usnje (“Schweizertuch”) in klaviature ponovno uravna. Podložne letve v zadnjem delu klaviatur, na katere se naslanjajo tipke, se izravna in učvrsti.

Manualna klaviatura igralnika orgel v cerkvi sv. Mihaela v Mengšu (Franc Goršič, Op. 54, 1890)
Foto: Organistica

Pedalna klaviatura: obsega 27 tonov, C-d1

Pedalno klaviaturo je treba očistiti, v vodilih zamenjati filc in usnje, po potrebi tudi vzmeti, ter klaviaturo na novo uravnati. Stopalke, ki so črvojedne ali močno poškodovane, se zamenja z novimi. Stopalke je za zaščito pred umazanijo treba premazati z odpornim oljem.

Pedalna klaviatura igralnika orgel v cerkvi sv. Mihaela v Mengšu (Franc Goršič, Op. 54, 1890)
Foto: Organistica

V igralniku je treba očistiti vse navojne žice oz. jih po potrebi zamenjati, tako da bo omogočeno zanesljivo in enostavno reguliranje vseh mehanskih zvez. Vse zveze je treba na novo nastaviti in izravnati. Lesene matice, ki popuščajo ali so nezanesljive, se zamenja z novimi. Ob demontaži igralnika je potrebno preveriti izvirnost zveze Suboctav Copel, saj sedaj deluje kot super oktavna zveza, in jo v primeru neustreznosti nadomestiti z repliko izvirne zveze. Vodila registrskih ventilov se naredi na novo iz nerjavečega jekla.

V igralniku so sledovi aktivne plesni. Ob obnovi naj se jo z ustreznimi sredstvi zatre.

Luč za osvetlitev pedala se zamenja z novo in znotraj igralnika ustrezno uredi električno inštalacijo. Osvetlitev notnega pulta se glede ustrezne rešitve dogovori naknadno. Prav tako se dogovori, kakšno bo novo vklopno stikalo orgel in kje bo nameščeno.

Predlagana je izdelava kopije izvirne Goršičeve klopi z nastavljivim mehanizmom (primer je pri ljubljanskih uršulinkah, Op. 56, 1891). Napisne ploščice, ki so dodane kasneje, je treba nadomestiti z novo kopijo izvirnih ploščic (primer ljubljanske uršulinke, Op. 56, 1891). Odstraniti je treba tudi kasneje nalepljene številke registrov nad izvirnimi napisnimi ploščicami na igralniku.

Vetrni ustroj

V orglah je električni ventilator znamke Aug. Laukhuff – Weikersheim 12 82, 14 m3/ min, 120 mmWS, 0,75 H.P., 2800 rpm. Ob obnovi se zamenja obstoječi električni ventilator z uskladiščenim (v prostoru ob koru) znamke H. MEIDINGER & CIE BASEL (SCHWEIZ), tip: NTK 60, serijska številka: M305/4, 1430 rpm. Električni ventilator se očisti, po potrebi obnovi in ohrani. Ustrezno naj se uredi zvočno izolacijo električnega motorja. Dogovori se o namestitvi filtra zraka.

Električni ventilator Aug. Laukhuff – Weikersheim
Foto: Organistica

Preurediti je treba dovod zraka v glavni dvogubni meh, s ciljem, da se slišnost šumenja zraka zmanjša na najnižjo možno vrednost. Sistem za ročni pogon mehovja se ohrani in ustrezno obnovi. To vključuje tudi na novo pousnjenje polnilnih mehov. Vse mehove je treba odpreti, očistiti in zatesniti ali v celoti zamenjati iztrošeno usnje (na pregibih, predvsem znotraj). Kanale za dovod zraka v sapnice se očisti, pregleda in po potrebi dodatno zatesni. Obnovi se tudi vse izravnalne mehove, ki so pritrjeni na kanalih in dovodih.

Orgelska omara

Glede obnove zunanjosti orgelske omare je treba pridobiti mnenje Zavoda za varstvo kulturne dediščine.

Preveriti je potrebno vse nosilne konstrukcije za trdnost in ustrezno orientacijo rasti lesa nosilcev. Ob obnovi se ustrezno uredi vrata, ki se odpirajo na orgelski zapah ali tečaj. Odstrani se neustrezno elektrifikacijo orgelske omare in igralnika. Uredi se ustrezno elektrifikacijo (razvetljava znotraj in zunaj). Poleg tega se omaro znotraj in zunaj tudi temeljito očisti.

Ob obnovi se ustrezno uredi dostope, še posebej do piščalja II. manuala.

Okrasje orgelske omare v cerkvi sv. Mihaela v Mengšu (Franc Goršič, Op. 54, 1890)
Foto: Organistica

Drugo

Poleg omenjenih obnovitvenih del je treba zagotoviti še:

  • varnost na pevskem koru, predvsem urediti:
    • ustrezne prehode
    • namestitev gasilnih aparatov CO2
  • ustrezno osvetlitev pevskega kora
  • ogrevanje na pevskem koru tako za pevce kot organista
  • ustrezno talno oblogo (kamen ali les)
  • namestitev in primerna razporeditev pevskih odrov

Sodelujoči

Župnija Mengeš

Orglarstvo Močnik

Uroš Urbanija, organist