Pogled v zgodovino Goršičevih orgel iz cerkve sv. Štefana v Vipavi

Leta 1892 je Franc Goršič, kot svoj 57. opus, izdelal nove orgle za dekanijsko vipavsko cerkev sv. Štefana. Orgle so imele mehanično sapnico na stožce in so štele 20 registrov na dveh manualih in pedalu.

18. septembra 1892 so bile orgle blagoslovljene, kolavdator pa je bil Hugolin Sattner (1851-1934), ki je orgle pohvalil. Hugolin Sattner je namreč v Cerkvenem glasbeniku (CG 1892, št. 10, str. 78) objavil poročilo, iz katerega izvemo več o dispoziciji, orgelski omari, mehovju, mehaniki in piščalju novih Goršičevih orgel.

Orgle Franca Goršiča iz Vipave, Op. 57, 1892
Vir: Uroš Kovač

Leta 1966 so bile orgle prenovljene. Povečal in predelal jih je dekan Slavko Podobnik. Pridobile so pnevmatični sistem in nekaj dodatnih registrov (II/24). Medtem ko so imele stare orgle okrog 1000 piščali, so jih nove imele že 1630.

Leta 2005 so v vipavski cerkvi Goršičeve orgle zamenjali z novim inštrumentom iz orglarske delavnice Močnik (II/33), katerega zunanjo obliko je oblikoval arhitekt Marko Lavrenčič. Ohranjene kovinske in lesene piščali starih Goršičevih orgel pa je Orglarstvo Močnik odkupilo in jih shranilo v svojem skladišču.

Nove orgle iz orglarske delavnice Močnik, Op. 11, 2005
Foto: Orglarstvo Močnik

Kovinske piščali Goršičevih orgel so izdelali v nemški orglarski delavnici Gebrüder Link. Ohranjeno piščalje smo popisali in dokumentirali že septembra 2021, pri tem pa smo ugotovili, da se pridobljeni podatki ne ujemajo povsem z objavami v omenjenem poročilu Hugolina Sattnerja. Med drugim se razlikujejo podatki o prehodih med lesenimi in kovinskimi piščalmi. Izkazalo se je, da so ob obnovi Goršičevih orgel v Logu pri Vipavi (Op. 64, 1897) jezičnik Oboa 8′ zamenjali z registrom Oboë 8′ iz orgel v Vipavi. Izvirni register je še vedno shranjen v skladišču Orglarstva Močnik. Piščali obeh registrov imajo tako kot pri uršulinskih orglah v Ljubljani (Op. 56, 1891) udarjajoči jezičnik, a se jezičnik iz Loga pri Vipavi razlikuje po konstrukciji žlebička. Oboë 8′ iz uršulinskih orgel ima spajkan žlebiček, Oboa 8′ iz Loga pri Vipavi pa ima stisnjen žlebiček.

Dispozicija orgel

Iz Vipave v Šentvid pri Stični

V načrtu je, da bi v novih orglah v župniji Šentvid pri Stični ponovno uporabili kar 14 registrov iz starih Goršičevih orgel iz Vipave. Med njimi je tudi pedalni register Bombarde 16′ s polovičnimi odmevniki, lesenimi škornji (dva lesena bloka, c in cis) in prenihajočimi jezičniki, ki so bili izdelani v orglarskem podjetju Chwatal & Sohn, Merseburg (napis najdemo na žlebičku tona C). Omenjeno podjetje, specializirano za proizvodnjo orgelskih delov, je leta 1884 ustanovil Carl Otto Chwatal (1848–1902).

Prenihajoči jezičnik tona C pedalnega registra Bombarde 16′ iz Goršičevih orgel v Vipavi
Foto: Orglarstvo Močnik

Odkrita podobnost orgel v Vipavi in v Smledniku

Podobnosti z Vipavskimi orglami opazimo tudi pri Goršičevih orglah v Smledniku (Op. 34, 1881), ki imajo prav tako pedalni register Bombarda 16′ s polovičnimi odmevniki, kovinskimi škornji in prenihajočimi jezičniki, ki pa so bili izdelani v firmi Schiedmayer Pianofortefabrik, Stuttgart (napis najdemo na žlebičku tona C).

  • Povečane in predelane stare Goršičeve orgle dekana Slavka Podobnika iz leta 1966 v cerkvi sv. Štefana v Vipavi
    Foto: Uroš Kovač

  • Okrasje z omare starih orgel iz cerkve sv. Štefana v Vipavi (Franc Goršič, Op. 57, 1892)
    Foto: Uroš Kovač

  • Okrasje z omare starih orgel iz cerkve sv. Štefana v Vipavi (Franc Goršič, Op. 57, 1892)
    Foto: Uroš Kovač

  • Pogled v notranjost sapnice prvega manuala starih orgel iz cerkve sv. Štefana v Vipavi (Franc Goršič, Op. 57, 1892)
    Foto: Uroš Kovač

  • Prenihajoči jezičnik tona C in d¹ pedalnega registra Bombarde 16' iz cerkve sv. Štefana v Vipavi (Franc Goršič, Op. 57, 1892)
    Foto: Uroš Kovač

  • Piščal tona FIS registra Octave 4' iz cerkve sv. Štefana v Vipavi (Franc Goršič, Op. 57, 1892)
    Foto: Organistica

  • Piščali starih orgel iz cerkve sv. Štefana v Vipavi (Franc Goršič, Op. 57, 1892), shranjene v skladišču Orglarstva Močnik
    Foto: Organistica

  • Oboë 8', prvotno iz Loga pri Vipavi (Franc Goršič, Op. 64, 1897), shranjena v skladišču Orglarstva Močnik.
    Foto: Organistica

  • Dokumentiranje piščali starih orgel iz cerkve sv. Štefana v Vipavi (Franc Goršič, Op. 57, 1892)
    Foto: Organistica