V začetku leta 1890 je mojster Franc Goršič v cerkvi sv. Mihaela v Mengšu postavil nove orgle, kot svoje 54. delo. Gre za pomemben kulturno-tehnični in zgodovinski inštrument, ki je bil izdelan na višku Goršičeve ustvarjalnosti, samo leto pred tem, ko je bilo dokončano njegovo največje delo – orgle v uršulinski cerkvi v Ljubljani.
»Nove orglje za farno cerkev v Mengšu je dogotovil mojster g. Fr. Goršič. Umetniki hvalijo delo, ki ima 19 spremenov in razne sklepe.”
List Zgodnja Danica, 4. aprila 1890
Orgle imajo na dveh manualih in pedalu 19 registrov. Skupaj v orglah prepeva 1.176 piščali, od tega 307 lesenih in 869 kovinskih. Sapnice so na stožce. Inštrument je postavljen v omaro, ki jo je izdelal Janez Vurnik ml. iz Radovljice. Orgle so značilen inštrument svojega časa, zelo dober primer kakovostne ročne obrti.
Po do sedaj znanih podatkih so orgle v svoji življenjski dobi doživele tri večje posege:
- 1938 – vgradnjo električnega ventilatorja za dovajanje zraka (prej je bilo potrebno meh poganjati z nogo)
- 1952 – razširitev s 6 registri s pnevmatskimi sapnicami s strani mojstra Andreja Bende
- 1990 –orglarski mojster Brane Košir iz Sodražice ob 100. letnici orgel obnovi orgle in ob tem odstrani naknadno dodane registre Andreja Bende
Da bi bile orgle v 133 letih kdaj popolnoma restavrirane ni znano. Jih je pa leta 1998 ponovno obnovilo Orglarstvo Škrabl iz Rogaške Slatine in jih šteje kot svoj 66 opus.
Povzeto po besedilu organista Uroša Urbanije