Snemanje zgodovinskih orgel v Sloveniji in na Hrvaškem

Projekt

Splošno

V okviru mednarodnega projekta Digitalizacija, mreženje in mediacija pri poučevanju mednarodne orgelske umetnosti – DVVLIO (Digitalisierung, Vernetzung und Vermittlung in der Lehre der Internationalen Orgelkunst) je med 12. in 15. aprilom 2023 potekalo snemanje pomembnejših zgodovinskih orgel v naši regiji. Projekt DVVLIO vodi prof. dr. h. c. Christoph Bossert z Visoke šole za glasbo v Würzburgu. Pod njegovim vodstvom je potekalo tudi snemanje v Sloveniji in na Hrvaškem.

Veseli smo, da je pri projektu snemanja sodelovala tudi Organistica, saj je bila organizacija in logistika zaupana Luki Posavcu in Alešu Razpotniku.

»S snemanjem slovenskih zgodovinskih orgel v okviru projekta DVVLIO je bila naši orgelski kulturni dediščini dana zgodovinska priložnost za širjenje njene prepoznavnosti v mednarodni skupnosti.«

Luka Posavec

O projektu DVVLIO

Namen projekta DVVLIO je razvoj digitalne orgelske učne knjižnice (DOLB) o zgodovinskih, sodobnih in inovativnih orglah preko videa in digitalnega indeksa strokovne literature. Knjižnica DOLB bo na voljo po vsem svetu kot nov učni kontekst (npr. OER/OA) in bo omogočala znatno bolj individualen učni proces.

Video posnetki učenja orgel (OLV) vključujejo analizo zvoka instrumenta z uporabo improvizacij. Predmet posnetkov so tako posamezni registri kot tudi možne zvočne kombinacije. Vključeni so tudi naslednji vidiki inštrumentov: zgodovinsko ozadje, orglarska tradicija, predstavitev orglarske delavnice, ustrezna orgelska literatura, sistemi oskrbe z zrakom in fotografije notranjosti orgel.

V okviru projekta DVVLIO je načrtovano snemanje cca. 84 učnih videov, ki bodo dostopni na internetnem omrežju za neposredno učenje.

Več informacij o projektu DVVLIO

Pismo Luke Posavca v podporo projektu DVVLIO

Snemanje v Sloveniji in na Hrvaškem

V Sloveniji je prof. Bossert posnel pomembne zgodovinske instrumente tako zvočno kot tudi vizualno, in sicer orgle v:

Dokumentarni video posnetki orgel bodo v prihodnosti objavljeni na YouTube kanalu projekta.

Zgodovinske orgle v Crngrobu
Foto: Organistica
Obisk prof. Bosserta v uršulinski cerkvi v Ljubljani
Foto: Organistica

Poleg omenjenih slovenskih orgel so bile posnete tudi ene najstarejših in ohranjenih delujočih mehanskih orgel na svetu iz leta 1649, in sicer v cerkvi Brezmadežnega spočetja blažene device Marije v hrvaški Lepoglavi. Ta dogodek in tudi sam projekt DVVLIO je Luka Posavec predstavil na strokovnem srečanju hrvaške orgelske stroke ob 30. letnici poučevanja orgel v Glasbeni šoli v Varaždinu.

Prof. Bossert na zgodovinskih orglah v Lepoglavi
Vir: Organistica

Pri snemanju zgodovinskih orgel so sodelovali tako slovenski kot tudi hrvaški strokovnjaki: Jurij Dobravec, prof. Tomaž Sevšek Šramel, prof. Gregor Klančič, prof. Emin Armano, prof. Pavao Mašić …

»Obisk prof. Bosserta in projekta DVVLIO v Sloveniji in na Hrvaškem je pripomogel k vzpostavitvi dolgoročnega kulturnega mostu, ki vodi k boljšemu razumevanju in boljši umestitvi inštrumentov v ta kulturni prostor ter tako prispeva k razvoju orgelske umetnosti v tej regiji.«

Luka Posavec

Snemanje je bilo potrditev velike umetniške in tehnične vrednosti slovenske orgelske dediščine in mojstrstva naših prednikov. Slovenski orgelski kulturi je dalo edinstveno priložnost, da se odpre in predstavi tako domači kot tudi mednarodni javnosti.

  • Priprave na snemanje orgel v Ljubljanski stolnici
    Foto: Organistica

  • Snemanje orgel v Ljubljanski stolnici
    Foto: Organistica

  • Snemanje orgel v Uršulinski cerkvi v Ljubljani
    Foto: Organistica

  • Orgle v Lepoglavi, Hrvaška
    Foto: Organistica

  • Prof. Bossert pri orglah v Lepoglavi
    Foto: Organistica

  • Snemanje orgel v Lepoglavi
    Foto: Organistica

  • Predstavitev projekta DVVLIO v Varaždinu
    Foto: Organistica